Žurnál+

Tajuplná vodomaľba: Kapitola 22, Svetlo a tieň v akvarelovej maľbe

P
Jane-Beata338 predaných ks, 127 hodnotení

Jana K. » Návody / 2020-04-06 17:00:01 /  9 komentárov / 45 lajkov / 354x zobrazený

 

Na úvod

Milí akvarelisti, no i ostatní tvoriví návštevníci SAShE portálu, časy sú, aké sú, no ja budem dnes len pozitívne naladená a napíšem pár dôvodov, pre ktoré je situácia "Zostaňte doma" celkom znesiteľná. V prvom rade, nikdy sme nemali toľko času na oddych a koníčky (medzi ktoré, verím, že zaradíte aj akvarel, ak sa tak ešte nestalo) či na rodinu. U nás doma sa sama od seba rozbehla zvláštna "prevýchova", nikdy sme sa napríklad nestravovali zdravšie a pravidelnejšie ako teraz, nemali lepší a dlhší denný spánok či dôvod urobiť si spoločnú prechádzku na čerstvom vzduchu. Doma ani v ateliéri nebol nikdy väčší poriadok, no predovšetkým už rok som nemala čas skutočne sa vložiť do písania Tajuplnej vodomaľby iba pre vás, ani postrihať tých desať natočených videí, ktoré celé mesiace bez úžitku spia na mojom externom harddisku.

Dúfam teda, že práve v tomto období ste na tom podobne, že ste zdraví a zodpovedne sa snažíte obrniť trpezlivosťou a vyhnúť sa verejnosti. Dúfam aj, že moje články vám pomôžu zamestnať sa a využiť tento čas na zdokonaľovanie svojich zručností a rozvíjanie talentu. Budú teraz pribúdať oveľa častejšie :) 

♥♥♥

Predchádzajúce články zo série Tajuplná vodomaľba nájdete TU :)

______________

 

 

V dnešnej kapitole Tajuplnej vodomaľby sa pokúsim zhrnúť a predstaviť niekoľko techník, ktorými v akvarelovej maľbe vytvárame svetlo a tieň. Technika akvarelovej maľby sa v tomto výrazne odlišuje od iných techník (ako je maľba akrylom, olejom, pastelom a pod.) a to už z toho dôvodu, že pri nej nepoužívame bielu farbu.*

Ak teda akvarel nepozná bielu farbu, odkiaľ ju vezmeme? Všetku belobu obsahuje papier, na ktorý maľujeme. Dalo by sa teda povedať, že v akvarelovej maľbe nikdy nemaľujeme svetlo, iba ho zachovávame. A aktívne teda maľujeme všetko, čo je tmavšie ako svetlo.

Dnes si spolu s vami namaľujem granátové jablká, ktoré nám poskytnú dostatok príležitostí na vyskúšanie všetkých techník, o ktorých budem písať :)

*Akvarelová beloba, ktorú občas nájdete v paletách, nemá kryciu schopnosť a nie je určená na prekrytie iných farieb, iba na miešanie krémovejších a pastelovejších odtieňov.

______________

 

1. ZACHOVÁVANIE SVETLÝCH ČASTÍ MAĽBY

Zachovať svetlo vieme pomocou niekoľkých techník - maskovaním, obchádzaním, odoberaním mokrej farby alebo opatrnou maľbou vo vrstvách. Tieto techniky sa odlišujú hlavne tým, aký prechod medzi svetlým a tmavším miestom zanechajú. Kým maskovaním alebo obchádzaním vznikne takmer vždy ostrá hranica medzi tmavým a svetlým, odoberanie (vymývanie) mokrej farby zanechá mäkký prechod a maľbou vo vrstvách sa dajú okraje manipulovať jedným alebo druhým smerom, vyžaduje si však trocha viac zručnosti a tréningu.

 

 

Prišiel čas na naše demo :) Na lacnejší študentský, no stále pevný akvarelový papier od Cansonu som si naskicovala niekoľko granátových jabĺk, rozkrojených aj vcelku, aby sme si vyskúšali naozaj všetky techniky.

Tu by som rada pripomenula dôležitosť kvality akvarelového papiera a fakt, že niektoré techniky sa budú robiť ľahko na istých typoch papiera, kým iné môžu byť takmer nepoužiteľné (napríklad maľba vo vrstvách je technika, na ktorú potrebujete 100% bavlnený papier a isté typy papiera aj napriek čisto bavlnenému zloženiu vrstvenie neumožnia kvôli tomu, že pigment skrátka nevsiakne dovnútra papiera natoľko, aby ste navrch vedeli položiť ďalšiu vrstvu. Na techniku odoberania svetla však nenájdete vhodnejšie papiere ako práve takéto, keďže pigment nevsiakne a vy budete vedieť farbu "zdvihnúť" dokonca aj po usušení pigmentu).

Ako teda zistím, či je môj papier vhodný alebo nevhodný na tieto techniky? Papier, ktorý máte doma, jednoducho vyskúšajte, pozorujte výsledok a uvidíte. Technika maskovania a obchádzania bude fungovať na každom type papiera, otázne bude vrstvenie a odoberanie svetla. Ak máte problém s odoberaním (dané miesto nedokážete zosvetliť, lebo pigment prirýchlo vsiakol do papiera), bude tento papier zrejme vhodnejší na vrstvenie farby. Ak viete odobrať farbu aj po uschnutí, papier bude zrejme menej savý a vrstvenie farby bude problém. Viac o akvarelovom papieri sa dozviete TU.

 ______________

 

  • Odoberanie mokrej farby

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako vytvoriť svetlo v akvarelovej maľbe, je odobrať ešte mokrú farbu väčším akvarelovým štetcom. V praxi to znamená vyfarbiť granátové jabĺčko na červeno, a kým je farba ešte mokrá, odobrať vlhkým (ale nie mokrým!) štetcom farbu na mieste, kde chceme mať najviac svetla. Takto vytvorená svetlá plocha bude mať mäkký okraj (bude plynulo prechádzať do tmavšej plochy) a bude pôsobiť veľmi prirodzene, treba však spomenúť aj to, že táto plocha nikdy nie je stopercentne biela, vždy má už "nádych" základnej farby (v tomto prípade červenej), ktorá sa už raz dotkla papiera.

Pre dokončenie tieňovania v tomto rýchlom štýle využite príležitosť, že je červená farba stále mokrá, a na opačný koniec gule pridajte tmavšiu farbu. Jednoduché a efektné, už o pár minút máte pekne vytieňované priestorovo pôsobiace granátové jablko za použitia jedinej vrstvy akvarelovej farby :) 

 

 

Svetlo vytvorené touto technikou môže vyzerať rôzne, podľa toho, či farbu odoberieme jemne (foto vľavo) alebo sa rozhodneme použiť trochu expresívnejší (a podľa mňa zaujímavý) prístup (foto vpravo) a na miesto, kde sme odobrali farbu, vpustíme ešte trocha čistej vody, ktorej dovolíme vytvoriť efekt (akvarelový "šplech", pozri kapitolu Efekty TU).

Odoberanie mokrej farby je teda rýchla, jednoduchá a zaujímavá technika, ktorú si určite obľúbite a osvojíte v krátkom čase. Maľba týmto spôsobom je menej detailná ako maľba vo vrstvách, a preto najkrajšie výsledky dosiahnete kombináciou týchto techník.

 

______________

 

  • Maskovanie

O maskovaní som už určite viackrát písala a máloktorý akvarelista si ho doposiaľ nevyskúšal. Ide o techniku, pri ktorej zakryjete svetlé miesta na maľbe tzv. maskovacou tekutinou, ktorú necháte uschnúť. Tekutina vytvorí na papieri film, cez ktorý sa dá bez problémov maľovať a ktorý ochráni dané miesta pred zašpinením. Po dokončení maľby uschnutú "maskovačku" jednoducho odstránite (vygumujete alebo odlúpnete) a voilà, zakryté miesta ostanú svetlé. 

Pre techniku sú typické veľmi ostré okraje, ktoré maskovačka zanechá, ako aj dlhší pracovný čas (potrvá dlhšie, kým tekutinu nanesiete a doba schnutia je tiež čas navyše). Maskovaciu tekutinu zoženiete v takmer každých výtvarných potrebách, na Slovensku odporúčam hľadať lacnú, no výbornú maskovačku značky Pebeo (modrej farby), ktorej cena je menej ako 3 Eurá (na obrázku používam moju starú maskovačku Daler Rowney, ktorá má silnejší zápach a vyššiu cenu). Viac o maskovaní nájdete TU.

 

______________

 

  • Obchádzanie

K podobnému výsledku ako pri maskovaní môžete rýchlejšie dospieť jednoduchým obchádzaním plôch, ktoré si prajete udržať svetlé a čisté. Tieto plochy jednoducho vynecháte a maľujete okolo nich. Maskovačku aplikujeme hlavne tam, kde obchádzať nedokážeme, pretože zvolené miesta sú príliš malé alebo máme ešte nedostatočne pevnú ruku. Skúsenejší maliar však dokáže obchádzať štetcom zručne aj detailnejšie zákutia maľby a jeho pracovný čas sa takto skráti o zdĺhavé použitie maskovačky. 

Na obrázku vidíte viacero svetlejších plôch, ktoré však bolo naozaj nutné zamaskovať a ktoré sa ľahko podarí udržať biele obcházaním aj menej skúsenému maliarovi? Skúste si granátové jablko namaľovať aj doma a uvidíte, že nutné bude zamaskovať iba detaily na jednotlivých zrniečkach, samotné biele telo jablka je dostatočne veľké, aby ste ho vedeli štetcom obísť bez zašpinenia :)

TIP - Pri obchádzaní vždy zvoľte vhodný štetec. Jemnejšie a tenšie akvarelové štetce urobia najlepšiu službu pri jemnom obchádzaní detailnejších miest. Pri maľbe pozadia tak isto obchádzame miesta, ktoré chceme neskôr maľovať inou farbou (siluety všetkých štyroch jabĺk), ide však o skutočne veľké plochy a maskovačku teda nepotrebujeme. Na maľbu pozadia zvoľte skôr väčší akvarelový štetec so špičkou, ktorá umožní lepšiu kontrolu pri obchádzaní.

 

______________

 

  • Maľba vo vrstvách

Technike som venovala samostatnú kapitolu, ktorú nájdete TU. Ide o precíznú techniku akvarelovej maľby, použitím ktorej dokážete vytvoriť veľmi detailný výsledok. Princíp spočíva v opatrnom vrstvení farby tak, aby sa s každou novou vrstvou prehĺbil tieň a intenzita farby na určených miestach. 

Čo je to teda vrstva farby? Je to jeden nános mokrej farby, ktorý keď necháte vyschnúť, vytvorí jednu vrstvu farby. Proces môžete opakovať a plochu opätovne namočiť a pridať ďalšiu farbu, po vyschnutí ktorej máte na sebe uložené už dve vrstvy farby. Bavlnený papier znesie takýchto vrstiev aj 20, kým študentský celulózový len tri, potom sa začne búriť, žmolkovatieť a farby sa spoja do jednej nevzhľadnej machule. Preto si táto technika vyžaduje trochu skúsenosti a veľa trpezlivosti. 

Na obrázku maľujem granátové jablko v štyroch vrstvách. Začnem nánosom prvej červenkastej farby, ktorá je zatiaľ veľmi svetlá. Tu použijem techniku odoberania svetla štetcom za mokra, ktorú som popísala vyššie. Prvá vrstva mi pomôže jasne určiť, kde sa nachádza svetlo, a toto územie budem v nasledujúcich vrstvách starostlivo obchádzať.

Druhá vrstva bude slúžiť na prehĺbenie základnej farby - červenej, ktorú trochu oživím pridaním fialových a žltých odleskov. Pridaním soli vytvorím pár efektov na povrchu jablka a oživím tak jeho textúru. Po uschnutí pokračujem treťou vrstvou, ktorá ešte viac prehĺbi tieň a v poslednej, štvrtej vrstve pridám detail v pravej spodnej časti ovocia. 

 

______________

 

Tu je hotová štúdia granátových jabĺk :) Pre kompletný postup si nezabudnite pozrieť video, ktoré nájdete v spodnej časti článku a verím, že sa niekto z vás pridá a namaľuje si ich spolu so mnou. ♥

Originál tejto maľby už svojho majiteľa má, no v mojej SAShE galérii nájdete umelecké výtlačky v limitovanom počte 25 kusov (ručne podpísané). Kúpou ktoréhokoľvek obrázku máte možnosť v tomto náročnom období podporiť mňa aj môj ateliér a pomôcť ho prekonať. 

 

______________

 

______________

 

Veľmi sa poteším, ak článok podporíte komentárom, "lajkom" a položíte akékoľvek otázky, ktoré k téme máte. ♥♥♥

______________

 

Autorka článku - Jana Lepejová (Jane-Beata), výtvarníčka a lektorka workshopov AKVARELA

 

Komentáre

pavel-pavol ... z takého vygruntovaného ateliéru sa jabĺčka pekne usmievajú. Ste veľmi usilovná a šikulka Janka .

2020-04-01 17:38:091x

Jane-Beata Srdečná vďaka, @pavel-pavol :) Maľba je už staršieho dáta (asi pred rokom natočené a nafotené), ale pracuje sa na nových samozrejme, v tom čistom ateliéri.

2020-04-01 18:29:50

artbodka juj, hovový relax len pozerať na tvoje maľovanie a chválim aj hudbu :-)

2020-04-01 18:40:282x

Jane-Beata Ďakujem krásne @artbodka, som rada že sa hudba páči, lebo práve dnes som si predplatila členstvo na novej stránke s licencovanou hudbou v snahe oživiť svoje videá :)

2020-04-01 18:41:471x

maleri Krásne, radosť pozerať!

2020-04-03 15:29:371x

LucLac Krásne! :)

2020-04-09 12:28:36

FijA Príjemná maľba i hudba:)

2020-04-10 15:34:231x

Francoise Milá Janka, spomínam na úžasný kurz krajina a mesto na ktorom som bola vo februári. A nasledovné, čo teraz napíšem, síce až tak veľmi nesúvisí s akvarelom, ale nedá mi nepovedať ako parádne si v úvode tohto príspevku klepla klinček po hlavičke - aj u nás doma je to rovnaké - super stravovanie aj s novými jedlami, viac času na rodinné debaty, spoločné vychádzky v prírode... a aj všelijaké staré "hriechy" v údržbe domácnosti sa už podarilo odstrániť (tie preplnené šuflíky a zašívanie prádla boli makačka). A čo sa týka maľby, priznám sa, že k tej som sa ešte nedostala, no som už veľmi blízko... v mojej "TO-DO-LIST" je už na najvrchnejšej priečke... Prajem Janka, nech sa darí - tebe a vlastne nám všetkým. Súhlasím, že v tejto neľahkej situácii je dobré pozrieť sa aspoň na niektoré veci z tej lepšej stránky a pispôsobiť sa nečakanej zmene. PS. Veľmi rada si prídem zase niekedy vyrobiť ďalší akvarelový obrázok. Prosím si zarezervovať stolík :-)

2020-05-11 19:19:361x

Melisa9 Tie granatové jablká sú geniálne!:)

2021-02-17 22:18:08
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Granátové jablko, (ART PRINT) akvarel - 10806159_Granátové jablko, (ART PRINT) akvarel by Jane-Beata
 Páči sa 98 ľudom
11,40 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »