Žurnál+

Predstavujeme: Sashe x Webumenia

P
SAShE.sk990 predaných ks, 545 hodnotení

SAShE s.r.o. . » Rady predajcom / 2022-02-24 14:10:02 /  4 komentáre / 40 lajkov / 475x zobrazený

Výtvarná moderna, impresionizmus, expresionizmus, stredoveké rytiny či holandská maľba – umelecké zbierky ukrývajú stovky inšpiratívnych a vtipných motívov. Mnohé z nich si môžete jedným klikom stiahnuť vo vysokom rozlíšení, ľubovoľne upraviť a využiť vo svojej tvorbe. Spoznajte spolu s nami Web umenia!

 

 

Diela autoriek a autorov, ktorí zomreli pred viac ako 70 rokmi sú voľne dostupné na Webe umenia. Sedem slovenských galérií sprístupňuje kvalitne zdigitalizované maľby, skice, grafiky, fotografie a plagáty ako verejné vlastníctvo. Každý rok pribúdajú desiatky autorsky voľných diel na stiahnutie a „zremixovanie”.

Preskúmajte katalóg voľných diel, vyhľadávajte podľa autorov, žánrov, motívov či výtvarných techník a pomocou tlačidla stiahnuť získajte digitálnu reprodukciu vo vysokom rozlíšení.

 

Johann Matthias Ranftl – Loveckí psi, 1853, Slovenská národná galéria


 

Ponuka je široká, tu je zopár tipov:

Mikuláš Galanda – Zbojníci, 1932, Slovenská národná galéria

 

 

Mikuláš Galanda patrí spolu s Ľudovítom Fullom k zakladateľom slovenskej moderny. Vo svojej tvorbe, inšpirovanej kubizmom, neoklasicizmom či purizmom, sa snažil výtvarne vyjadriť „slovenské ovzdušie”, ktoré je „melancholické, spevné a trochu hranaté”.

 

 

Cyprián Majerník – Svadobný sprievod, 1935, Slovenská národná galéria

 

 

Cyprián Majerník bol označovaný aj za „svedomie doby“. Jeho tvorba pred vojnou a počas nej varovala s humorom aj sústrasťou pred spoločenským úpadkom a utrpením nevinných obetí. Predstavovala akési „rekviem“ za celé ľudské pokolenie sužované absurdnosťou vlastného konania.

 

 

Arnold Peter Weisz-Kubínčan – Kôň, 1937, Slovenská národná galéria

 

 

Arnold Peter Weisz-Kubínčan bol človekom mnohých identít, ktorý strávil väčšinu života na okraji spoločnosti a zasvätil ho snahe zanechať po sebe umeleckú stopu. Kubínčanovo vizionárstvo, nomádstvo a samotárska melanchólia podmienili jeho unikátny prejav. Útočisko nachádzal v prírode, ktorá mu prinášala nadpozemské zážitky a spojenie s vyššou mocou.

 

 

Alexandra Exter – Maquettes de Théatre I.-XV., 1930, Slovenská národná galéria

 

 

Album scénických a kostýmových návrhov Maquettes de Théâtre od Alexandry Exter – významnej osobnosti ruskej avantgardy – patrí k svetovým zberateľským skvostom. Exter sa v búrlivej dobe medzi rokmi 1915 – 1920 snažila búrať zaužívané schémy a vdychovať divadlu nový život. Kostýmy tvorila ako dômyselnú súčasť celkového dynamického vizuálu scénického diela.

 

 

Ladislav Mednyánszky – Zakvitnutý breh rieky, 1880 – 1885, Slovenská národná galéria

 

 

Melancholický impresionizmus Ladislava Mednyánszkeho v sebe spája dôkladné pozorovanie farebných nálad v krajine, ale aj vlastných poryvov autorskej duše. „Starý pes Medi“, ako ho poznali rovesníci z prelomu 20. storočia, bol majstrom zmien, veľkým alchymistom, v ktorého rukách každú vec, odsúdenú na smrť, „prestúpilo slnko“.

 

 

Miloš Dohnány – Čakáreň, 1935 – 1940, Slovenská národná galéria

 

 

Miloš Dohnány patril medzi najaktívnejších zástancov modernej fotografie na Slovensku. Venoval sa témam pohybu, dopravy a turizmu. Známky modernej civilizácie – automobily, mapy, texty, komíny či stavby – spájal v striedmych, no mimoriadne sviežich kompozíciách. Jeho portréty a zátišia pôsobia ako náhodné momentky života, no vyžaruje z nich zvláštne ľudské teplo.

 

 

Albrecht Dürer – Sv. Hieronym vo svojej pracovni, 1514, Slovenská národná galéria

 

 

Norimberský rytec a maliar Albrecht Dürer obohatil nemeckú výtvarnú tradíciu o prvky talianskej renesancie a jeho grafické a teoretické práce výrazne ovplyvnili európske umenie nasledujúcich storočí. Stvárnenie biblických a fantastických námetov opieral o vtedajšie vedecké poznanie. V zbierkach nájdete aj jeho „majstrovské“ medirytiny Rytier, smrť a diabol, Melanchólia či Svätý Hieronym – plné symbolizmu a skrytých detailov.

 

 

Johann Georg Schmidt – Séria knižných ilustrácií vtákov, 1720 – 1760, Slovenská národná galéria

 

 

A ako viete v praxi použiť dané diela? Pozrite si príklady výtvorov:

 

 

 

 

 

 

Inšpirovať sa môžete nápadmi z našich obľúbených projektov:

Rijksstudio award 2017

 

 

Etsy

 

 

Na Webe umenia nájdete aj diela, ktoré nemožno stiahnuť vo vysokom rozlíšení. Pochádzajú buď zo zbierky galérie, ktorá nepovolila ich sťahovanie, alebo podliehajú autorským právam a nie je možné ich poskytnúť bez súhlasu autora alebo zástupcov autorských práv.

Pre svoju tvorbu preto vyberajte najmä diela v tomto zozname.

Viac informácií o digitálnych reprodukciách nájdete na stránke Web umenia. Tipy na voľné diela ponúkame aj v pravidelnom newsletteri Webu umenia.

 

Tešíme sa na vaše nápady a výtvory.

lab.SNG x redakcia SAShE.sk

Komentáre

Loris To je naozajstný poklad! Dakujem.

2022-02-22 20:55:43

ChalupkaPodLesom Toto je úžasné, ďakujeme ♥♥♥♥♥

2022-02-23 07:38:24

Jaborca Webumenia poznám a toto prepojenie so Sashe ma veľmi teší.

2022-02-23 17:55:181x

LuciaStofej Skvele!

2022-02-23 19:02:27
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »