Domov » Žurnál+ » Autor: Miriam Latečková

Žurnál+

Domáca výroba liečivej mastičky (fotopostup)

Miriam L. » Návody / 2020-07-22 07:00:01 /  7 komentárov / 50 lajkov / 547x zobrazený

Na prípravu liečivej mastičky okrem byliniek potrebujeme:

  • Čistú sklenenú uzatvárateľnú nádobu (ak recyklujeme, tak nádobu z využitej mastičky).
  • 2 hrnce na vodný kúpeľ (menší a väčší).
  • Samotné mazivo – naše babičky najčastejšie používali dostupnú a tradičnú bravčovú masť. Tá má však špecifickú vôňu a ťažšie sa vstrebáva do pokožky. Preto používam kokosový olej, ktorý má príjemnú vôňu, alebo bambucké maslo – vyberajte maslo fair trade s overeným pôvodom. Môžete používať aj kombináciu bambuckého masla a oleja, prípadne pridávať iné oleje vhodné na pokožku, napr. sezamový, mandľový, arganový.
  • Včelí vosk – ak ho pridáme do krému, nebude priveľmi mastný, pri izbovej teplote sa nebude rýchlo topiť a zostane akoby voskový.
  • Esenciálne oleje podľa potreby a vkusu. Používame silice v prírodnej kvalite, ktoré sú vhodné aj na prípravu liečiv a kozmetiky. Vyhýbame sa lacným aromatickým olejom.
  • Vitamín E – prírodný konzervačný prostriedok, ktorý vieme zakúpiť v tekutej forme aj s pipetou na dávkovanie (nie je to povinná zložka).

O bylinkových mastičkách som vám písala minule v tomto článku a dnes som si pre vás pripravila podrobný postup spolu s fotografiami prípravy takejto mastičky. Ja konkrétne som pripravovala nechtíkovú. 

 

Postup:

1. Vo vodnom kúpeli rozpustíme masť (bambucké maslo, kokosový olej alebo ich kombinácie), pridáme včelí vosk a sušené alebo čerstvé byliny. Pomer je 1:1 alebo 1:2 (1 diel byliny a 2 diely masti). Podľa objemu surovín pridáme včelí vosk (na 200 g masla stačí 1 ČL vosku) a silice podľa aktuálnej potreby. Tie pridávame do masti až na záver, pred nalievaním do nádobiek, aby sme zahrievaním neznižovali ich účinok. Kvalitné silice sú natoľko silné, že stačí z nich pridať zopár kvapiek. Zmes necháme pomaly rozpustiť na miernom ohni. Ide o to, aby sa tuhé zložky rozpustili a masť sa pritom neškvarila.

 

 

2. Pomaly miešaním zapracovávame bylinky (kvety, listy, korene, plody), ktoré sme nakrájali na menšie časti. Len čo sa pevné zložky rozpustia a rastlinky máme zapracované, zmes odstavíme z ohňa a prikrytú necháme vychladnúť. Tento postup zopakujeme ešte trikrát – krém zakaždým rozpustíme a necháme stuhnúť. Vďaka tomu sa do krému uvoľňujú liečivé zložky a bude silnejší, čo uvidíme aj na farbe (je výrazne žltá pri oranžových kvetoch nechtíka a zelená pri konope). Po tejto procedúre masť poslednýkrát zahrejeme, aby sme ju mohli scediť do čistých a suchých nádobiek.

 

 

3. Dobre vyžmýkame všetku masť z byliniek a v otvorených nádobkách necháme vychladnúť. Potom ich uzavrieme a skladujeme na tmavom a chladnom mieste, napr. v chladničke. Nezabudnime krém označiť. Vydrží nám až do ďalšieho zberu byliniek alebo dovtedy, kým si pripravíme novú mastičku. Masť (aj bambucké maslo) je prirodzený konzervačný prostriedok. Ak sme urobili väčšiu dávku, než sme predpokladali, pred zliatím krému do nádobiek môžeme do neho pridať ešte vitamín E, ktorý predĺži životnosť takejto kozmetiky. Bylinky, ktoré sme macerovali, nemusíme hneď vyhodiť. Vymasírujeme si nimi telo a doprajeme si tak prírodný píling, ktorý nám príjemne prekrví pokožku.

 

 

Použitie:

Do takto pripravenej masti vieme na posilnenie účinku pridať aj tinktúru. Obľubujem najmä pagaštanovú masť s pagaštanovou tinktúrou, ktorá je vhodná na boľavé kĺby, kolená, pri reume, dne a metličkách na pokožke. Ak nám tinktúra po aplikácii podráždi pokožku, toto je vhodný spôsob, ako zmierniť vysušovanie pokožky alkoholom. Pridávame v pomere 1:10 (1 diel tinktúry, 10 dielov masti). Krém zakaždým naberáme čistou kozmetickou špachtľou, aby sme do neho prstami nezaniesli nečistotu. Podľa druhu bylín a zloženia olejov krém používame na suché ruky a praskajúce päty, resp. na tvár alebo na telo, na rany a pod.

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela. A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky.

Komentáre

Domkasviecky Super recept, vďaka :-)

2020-07-16 14:02:571x

farbi Krásny postup :)

2020-07-16 15:32:471x

MirianaOli Super žurnálik s liečivým receptíkom:)

2020-07-22 08:05:071x

HilingZdravaKrasa skvelý postup určite si spravíme :)

2020-07-22 09:24:371x

fullsewingleather Skvelé, bylinky sú najlepší liek ☺☺☺

2020-07-22 09:46:531x

SusanRosy milujem domácu prírodnú kozmetiku ❤️ akurát včera som vyrobila smrekovú mastičku s čajovníkom :) pred rokmi zas nechtíkovú aj levanduľovú... bravčovú masť radšej nepoužívam, páči sa mi tá varianta s použitím olejov a včelieho vosku :) je to príjemné a voňavé

2020-07-22 17:28:322x

BabickineBylinky Ďakujem dievčatá za milé komentáre :) Mám už aj knižnú novinku v ponuke - Bylinkár :)

2020-09-15 13:30:16

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Včelí vosk - 13155084_Včelí vosk by Vonia
 4 komentárov
 Páči sa 110 ľudom
3,50 €
 - Kniha Bylinky z babičkinej záhrady - 10130829_Kniha Bylinky z babičkinej záhrady by BabickineBylinky
 2 komentárov
 Páči sa 246 ľudom
17,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »