Domov » Žurnál+ » Autor: Simona Jaššová

Žurnál+

Môj modrobiely svet

Simona J. » Blogy / 2019-01-11 07:00:01 /  16 komentárov / 109 lajkov / 1300x zobrazený

Keď som pred takmer dvoma rokmi dostala svoje prvé ozajstné pracovné miesto etnologičky v múzeu, moje nesmelé krôčiky viedli do odevného depozitára plného neuveriteľných skvostov. Už vtedy som vedela dve veci. Prvou bolo, že tieto krásnoty musí vidieť čo najviac ľudí. Tou druhou, že ma čaká naozaj veľa práce. 

Modrotlačový kyticový vzor zo zástery z Liptovskej Lúžnej

Keďže som už niekoľko rokov doma škrečkovala krojové súčasti z horného Liptova, prirodzene som začala inklinovať k modrotlači, ktorá sa tu od 18. storočia hojne využívala. Moje prvotné vnímanie sa zameralo predovšetkým na vizuálnu stránku odevov a nádherný súlad modro-bielej farebnej kombinácie. Neskôr som však pochopila, že táto technológia farbenia plátna skrýva neuveriteľné tajomstvá, ktoré treba vyniesť na svetlo sveta. Pustila som sa teda do niekoľkomesačného štúdia, aby som mohla napísať projekt venovaný tomuto zaujímavému remeslu. Podarilo sa. Získala som štedrý grant z Fondu na podporu umenia a mohol sa tak začať rok trvajúci maratón dôslednej práce. 

Najskôr bolo samozrejme nutné prelúskať sa odbornou literatúrou a získať čo najviac teoretických poznatkov o modrotlačiarstve. Len málokto vie, že jeho cesta k nám viedla až z ďalekej Ázie a na územie dnešného Slovenska sa dostalo vďaka nemeckému obyvateľstvu, ktoré bolo po stáročia významnou súčasťou našej etnickej štruktúry. Pre mňa to bol len ďalší z dôkazov, že dnes často až umelo pretláčané "to naše slovenské" treba vnímať s omnoho triezvejším pohľadom. Aj modrotlačiarstvo sa rozvíjalo vďaka cechom, ktoré ako produkt nemeckej kultúry v mnohom ovplyvnili remeselnú výrobu v celej Európe. Potvrdil to aj môj ďalší terénny výskum. V archívoch v Liptovskom Mikuláši a Bytči sa mi dostalo do rúk množstvo vzácnych historických dokumentov, pri ktorých môže človek naozaj iba nadšene híkať.

Detail modrotlačovej sukne zo Štrby

Medzi zaprášenými listinami som sa hrabkala kvôli pochopeniu minulosti modrotlačiarstva, no ďalším dôvodom bol aj výskum histórie farbiarskej dielne rodiny Scholtz z Liptovského Mikuláša. Podarilo sa mi vypátrať, že päť generácií mužov v tejto rodine sa venovalo výrobe modrotlače a produkty z dielne "Marcély", ako ju familiárne nazývali, boli vyhľadávané ženami zo širokého okolia. Nechcela som však ostať "iba" pri dávnej histórii a preto som pátrala, čo sa s modrotlačou stalo po zániku cechov, po boome spôsobenom dovážanými priemyselne tlačenými látkami, aj po združstevňovaní počas socializmu. Dostal sa mi do rúk vzácny list pána Lilgeho, modrotlačiara zo známeho martinského farbiarskeho rodu, ktorý v ňom plasticky vykresľoval likvidáciu niekoľkogeneračnej rodinnej tradície výroby modrotlače. Napriek veľkej snahe zanieteného farbiara sa ich dielňu po reštitúcii už nikdy nepodarilo obnoviť. Mrazivý príbeh. 

Modrotlačiarska forma používaná v dielni Scholtz v Liptovskom Mikuláši

Našťastie, aj keď to istý čas nevyzeralo príliš ružovo, modrotlačiarstvo na Slovensku celkom nezaniklo. Vďaka dvom mladým tvorcom stále žije a získava si mimoriadnu obľubu aj v dnešnom svete. Práve jeden z týchto majstrov, Matej Rabada, na moje potešenie kývol k našej spolupráci a vďaka jeho ústretovosti som dostala možnosť nahliadnuť do zákulisia ozajstnej farbiarskej práce. Dovolil mi navštíviť jeho dielňu, zasvätil ma do alchýmie celého výrobného procesu a trpezlivo odpovedal na všetky moje zvedavé otázky. Bola to predzvesť, že spolupráca s ním bude srdcom celého projektu. 

Nanášanie rezervy na plátno technikou sieťotlače v dielni Mateja Rabadu

Dôležitým cieľom projektu bolo, aby sa povedomie o modrotlači dostalo k čo najširšiemu okruhu ľudí. Myslím, že toto skromné želanie sa podarilo naplniť prostredníctvom všetkých jeho výstupov - niekoľkých monotematických výstav, programových podujatí, prednášok i tvorivých dielní. V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline sa mi s pomocou kolegov podarilo zorganizovať Modrotlačiarsku nedeľu, ktorej bohatý program pritiahol stovky návštevníkov. Vďaka Matejovi Rabadovi sme tiež mohli realizovať niekoľko prednášok pre žiakov, študentov i širokú verejnosť, ktoré sa tešili skvelej odozve. Nie je totiž bežné, aby ste naživo stretli ozajstného modrotlačiara, ktorý vám pútavo a prístupne vysvetlí celý výrobný proces. Dokonca si záujemcovia vždy mohli na vlastnej koži vyskúšať nanášanie rezervy na biele plátno pomocou originálnej drevenej formy. 

Modrotlačiarska nedeľa v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline

Interaktívna prednáška s Matejom Rabadom v Národopisnom múzeu Liptovský Hrádok

Interaktívna prednáška s Matejom Rabadom v Národopisnom múzeu Liptovský Hrádok, foto archív múzea

Najdôležitejším výstupom sa však pre mňa stali autorské výstavy uvedené v Múzeu Čierny orol Liptovský Mikuláš a Národopisnom múzeu Liptovský Hrádok. Na dvadsiatich textových paneloch mapovali život modrotlače v jednotlivých historických obdobiach, ale aj jej súčasné využitie a progresívny prístup dnešných tvorcov. Vložila som do nich všetky informácie, ktoré sa mi počas výskumu podarilo zhromaždiť, vytvorila som ich grafický návrh aj definitívny vizuál. Skrátka, boli to nekonečné hodiny práce nielen v teréne, ale aj za počítačom. Výstava bola doplnená o modrotlačové skvosty z textilného depozitára múzea, o vzácne vzorkovnice modrotlače z jednej z posledných farbiarskych dielní na Orave, ale aj o produkty súčasných tvorcov pracujúcich s modrotlačou (napríklad značky Remix kabelky alebo Modrotlač LUCIAr.t.). 

Výstava Modrobiely svet v Múzeu Čierny orol Liptovský Mikuláš

Časť výstavy v Liptovskom Hrádku bola venovaná aj profilu Mateja Rabadu a jeho odevnej značke, za ktorou stojí spolu s manželkou Veronikou. Ich práca je dôkazom skutočnosti, že pokiaľ tvorcovia vychádzajú z poznania tradície a citlivo ju obohacujú o svoj vlastný vklad, môže vzniknúť dokonalá symbióza všetkých prvkov, zosobnená vo finálnom výrobku. Na výstave sa objavilo množstvo ich produktov vrátane dámskych odevov z modrotlače či dizajnového kresla s modrotlačovým poťahom. Mimoriadne ma však zaujal aj príbeh Lucie Dovalovej, ktorej modrotlač sa rovnako na výstave objavila. Pani Dovalová sa nevenuje iba vlastnej značke, ale je aj učiteľkou chémie na Základnej škole v Badíne, kde vedie krúžok, v rámci ktorého deti vyrábajú vlastnú modrotlač. Ich práce sú prezentované na mnohých výstavách, dokonca sa so svojím projektom zúčastnili i celoslovenského kola Festivalu vedy a techniky. Je to skvelý spôsob ako žiakom priblížiť toto krásne remeslo a zoznámiť ich aj s jeho chemickými zákonitosťami. 

Výstava s názvom Modrobiely svet bola v Liptovskom Hrádku uvedená 20. novembra 2018. Slávnostná vernisáž zožala veľký úspech, výstavná sála sa naplnila do posledného miesta a ja som bola veľmi milo prekvapená reakciami návštevníkov. Bola to naozajstná satisfakcia za energiu vloženú do celého projektu a dokonalá bodka za mojím modrobielym rokom. Určite nebude posledný, pretože by som rada v tejto téme pokračovala. Dúfam, že tento článok vzbudí aj Váš záujem o modrotlač a inšpirujete sa ňou pri oživení svojho šatníka či interiéru domácnosti. Modrotlač totiž nie je iba historický artefakt patriaci dávnej minulosti. Práve naopak, preukázala mimoriadnu životaschopnosť a podmanila si už množstvo súčasníkov. Tak snáď sa do nej zamilujete rovnako ako ja. 

Detail na kľučky skladanej modrotlačovej sukne z Važca

Modrotlačový opasok značky LUCIAr.t.

Simona J.

Komentáre

LUCIArt Krásna práca milá Simonka. Verte, ten Váš Modrobiely svet je skutočne úžasný a ďakuje, že môžem byť jeho súčasťou i ja s mojou modrotlačou ;)

2019-01-08 21:19:422x

SusanRosy krásny článok, plný informácií, je skvelé, že ešte existujú ľudia, ktorích zaujíma minulosť a história našich predkov a ktorí chcú zachovať naše tradície, určite to je makačka, ale výsledok vyzerá výborne. držím palce :) modrotlač sa mi veľmi páči

2019-01-08 23:14:021x

huki skvelý článok:-)

2019-01-09 11:47:571x

rozmarina Fantázia! Viem, aké to je, keď človek dostane skvelú odozvu na svoju prácu, ktorú miluje ;) Robila som teraz na jeseň/zimu cyklus tvorivých dielní, kde sme sa venovali tradičným textilným technikám zdobenia a výroby krojov a poslednou dielňou bola výroba modrotlače. Bol o ňu veľký záujem, až som musela pridať ešte jednu dielňu doobeda :)

Človeka to príjemne zahreje pri srdci, keď od ľudí dostane pochvalu za svoju prácu. A viem, že to nie je práca len na osem hodín - človek nad tým rozmýšľa stále, aj po práci, doma či pred spaním; čo a ako by sa dalo spraviť. Držím palce v ďalšej tvorivej a mravenčej práci.

2019-01-09 13:51:502x

babkarstvo Vynikajuci clanok...zasluzi si na titulnu stranu!!!

2019-01-10 08:51:501x

KateCreative-gfd Skvelý článok a úžasná práca, ktorú robíte. Držím palce, nech sa vám darí :)

2019-01-11 08:12:571x

remix ďakujem za príležitosť prezentovať svoju prácu, verím, že výstava mala úspech a pozitívne ohlasy

2019-01-11 09:33:061x

butterka Paráda! Naozaj vydarený clanok a cela praca okolo, vidno, ze je to robene so srdcom :-)

2019-01-11 11:27:401x

fiula Perfektne, mozno by si to zasluzilo i knihu o modrotlaci!

2019-01-11 16:05:33

Lesiavelin Jeeej :) je pekné si prečítať článok a byť poctená že pochádzam z toho istého mesta ako Matej Rabada tu známy modrotlačiar :), prekrásne remeslo ♥

2019-01-12 00:05:561x

zuzARTana Nadhera. Dakujem

2019-01-12 09:49:241x

silviita.silvi Som presvedcena, ze spracovanie tejto temy do formy knihy (s peknymi ilustracnymi fotkami) by malo velky uspech! Urcite stojinza to nad tym popremyslat! Obdivuhadna mravencia praca k vyskumu tejto temy si zasluzi viacej marketingu! Drzim palce!

2019-01-12 10:03:571x

evaSUGARova Simi, velmi dakujem za tento zurnal. A predovsketkym za pomenovanie historickych vplyvov, ktore k nam modrotlaciarstvo ako techniku skrz nemecke obyvatelstvo priviali. Na "to naše slovenské" som uz miestami alergicka, najma ked je zneuzivane nacionalisticky, bez znalosti suvislosti z minulosti. Este raz dakujem za vyskum a velmi citatelne spracovanie. Mate talent pisat putavo, urcite sa v tomto smere realizujte i dalej. Budem Vasim nadchnutym citatelom :-)

2019-01-12 10:26:382x

LIPTOVart Takéto skvelé veci môzu vzniknúť len vďaka nadšeniu a záujmu jednotlivcov, ktorí sú veľkým prínosom pre krajinu a verejnosť. Prosím, pokračujte vo vašom úsilí, budeme vám držať palce a ja verím, že sa naše cesty skoro skrížia.

2019-01-18 04:32:421x

Simka.Pandic Ďakujem Vám všetkým za krásne komentáre a páčiky, naozaj ma takýto ohlas milo prekvapil. Čakajú ma teraz nové výzvy v (staro)novej práci v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Snáď sa mi podarí zase niečo hodnotné stvoriť a budem mať čas napísať aj ďalšie zaujímavé žurnály. Ešte raz veľká vďaka. :)

2019-01-18 16:31:232x

Drevena.razitka Krásné a zajímavé!

2019-01-25 12:58:442x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »