Ako urobiť dobrú fotku

Urobiť dobrú fotografiu je v tejto dobe omnoho jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Na internete je množstvo návodov, dobré fotoaparáty sú cenovo dostupné a foťáky v mobiloch sú čím ďalej tým lepšie. Aplikácie na úpravu fotiek sú jednoduché na používanie a často si ich môžete stiahnuť zadarmo alebo za veľmi prijateľnú sumu. Netvrdíme, že to ide samo a každý musí byť automaticky excelentný fotograf.

 

Ale sme presvedčení o tom, že ak si osvojíte trochu teórie a do fotenia zainvestujete primeraný čas a energiu, je to jedna z najlepších investícií do vašej značky.

 

Poďme si povedať zopár dobrých tipov pre úspešné fotenie:

Svetelné podmienky

Pre začiatočníkov je najjednoduchšie fotiť pri prirodzenom svetle. Nemusíte sa trápiť s nasvecovaním scény a investovať do vybavenia, ktoré nie je nevyhnutné. Keď budete fotiť pri dennom svetle, nič tým nepokazíte a výsledok bude pôsobiť prirodzene.

Scénu si rozložte pri okne alebo balkónových dverách, aby ste mali čo najlepšie svetelné podmienky. Slnko však nemôže na scénu priamo dopadať – potrebujeme mäkké a rozptýlené svetlo.

Pri fotení je dobré použiť relatívne lacnú pomôcku - odrazku, ktorú umiestnite oproti svetelnému zdroju. Vďaka odrazke je svetlo z okna využité dvakrát, záber je lepšie osvetlený a zároveň sa trochu zjemnia tiene. Odrazku si nemusíte kupovať, postačí vám aj biely kartón alebo doska natretá na bielo. S týmto sa treba naozaj trochu pohrať a vyskúšať si to v praxi. Uvidíte, aké rozdiely sa dajú dosiahnuť, ak si dáte záležať čo i len o trochu viac.

Ak máte dobré svetelné podmienky, dobrú fotku viete odfotiť aj mobilom. Čo však robiť, ak máte doma málo svetla? Vždy môžete zvoliť najjednoduchšie riešenie a ísť fotiť von. Z dlhodobejšieho hľadiska je však dobré zainvestovať buď do jednoduchej sady svetiel alebo kvalitnejšieho fotoaparátu.

Nastavenie fotoaparátu

Ak máte fotoaparát, ktorý si viete prepnúť na manuálny režim, môžete sa trochu pohrať s nastaveniami. Nebudeme vás tu veľmi nudiť s podrobnou teóriou, povedzme si len pár najdôležitejších vecí jednoduchou a zrozumiteľnou formou.

ISO. Ak fotíme pri horších svetelných podmienkach, môžeme si vo foťáku nastaviť vyššie ISO a tým pádom získame svetlejší záber. Avšak pozor, platí tu staré-známe pravidlo „niečo za niečo“. Vďaka vyššej hodnote ISO bude síce záber svetlejší, no bude v ňom aj viac šumu.

Clona. Čím je číslo clony nižšie, tým je fotka svetlejšia a hĺbka ostrosti je menšia. Ak chcete na fotke docieliť rozmazané pozadie, nastavte si vo fotoaparáte malú clonu.

Rýchlosť uzávierky (expozičný čas). Vďaka dlhšiemu expozičnému času vnesiete do vašej fotky viac svetla, no záber môže byť rozmazaný. Ak fotíte produktovú fotografiu a používate statív, predĺžená expozícia nie je problém. Ak však fotíte modelku alebo produktovú fotku bez statívu, nastavte si kratší expozičný čas, inak sa môže stať, že záber nebude ostrý.

Vyváženie bielej. Automatické vyváženie bielej je niečo, od čoho sa môžete odpichnúť, ale určite sa naň nespoliehajte stopercentne. Niekedy sa totiž môže stať, že váš fotoaparát informácie zle vyhodnotí a bielu nastaví nesprávne. Vtedy si skúste poprepínať rôzne režimy (denné svetlo, tieň atď.) a vybrať ten, pri ktorom je biela naozaj biela a farby sú zobrazené správne.

Toľko základné info o nastavení fotoaparátu. Teraz vytiahnite manuál a zistite, kde sa tieto nastavenia na vašom foťáku nachádzajú. Trochu sa s ním pohrajte a urobte si niekoľko skúšobných záberov. Urobte napríklad jeden záber s clonou f1.8 a druhý s clonou f5.6 a sami si porovnajte ten rozdiel.

O nastaveniach fotoaparátu a technickej stránke fotenia by sa dalo rozprávať dlho. Ak sa chcete tejto téme venovať viac, prečítajte si našu Fotoškolu, v ktorej nájdete veľa užitočných informácií.

Pozadie na fotenie

Nájsť v domácich podmienkach vhodné pozadie na fotenie menších predmetov, ako sú šperky, módne doplnky či kozmetika, je pomerne jednoduché. Keď však potrebujeme odfotiť oblečenie či nábytok, je to o čosi komplikovanejšie.

Na fotenie menších výrobkov môžete použiť napríklad stôl, obrus či drevenú dosku na krájanie. Pozadie na fotenie si môžete aj jednoducho vyrobiť napríklad z látky alebo papiera - stačí ich prilepiť na jednom konci ku stene a na druhom nechať voľne položené na zemi, prípadne na stole. Ak máte doma dosku alebo kus kartónu, môžete ich oblepiť tapetou, samolepiacou fóliou, prípadne ich natrieť ľubovoľnou farbou a jednoduché pozadie je hotové.

Ak potrebujete nafotiť väčšie predmety alebo oblečenie na modelke, zvážte kúpu profesionálneho foto pozadia. Ak to pre vás nie je možné z finančných dôvodov alebo veľké pozadie jednoducho nemáte kam dať, choďte fotiť von do reálneho prostredia. Budete mať dostatok svetla a kulisa, ktorú nám ponúka mesto alebo príroda môže vyzerať veľmi zaujímavo. Denne nám to dokazujú módne blogerky, u ktorých sa môžete inšpirovať.

Úprava fotografií

S úpravou fotografií to nepreháňajte, aby bol výsledok realistický a prirodzený. Väčšinou je potrebné len trochu upraviť jas a kontrast. Ak ste mali pri fotení nesprávne nastavené vyváženie bielej, vo foto editore upravte aj farebnosť.

Už pri fotení by ste mali myslieť na kompozíciu, aby ste fotky nemuseli dodatočne príliš orezávať. Orezu sa však úplne nevyhnete, keďže pre rôzne sociálne siete sú vhodné rôzne formáty. Na SAShE si môžete sami nastaviť, či chcete mať titulné fotky v galérii orezané do štvorca, na výšku alebo na šírku.

Niekedy je potrebné fotografiu zmenšiť predtým, než ju nahráte na internet. Momentálne je na SAShE požadovaná minimálna šírka fotografie 1280 px. Pri zmenšovaní fotky majte na pamäti tento rozmer. Upravenú a orezanú fotku si v počítači uložte. Taktiež si nezabudnite archivovať aj upravenú fotku v plnej veľkosti a uchovajte aj originál.

Sú rôzne programy, v ktorých môžete fotografie editovať. Medzi online programy patrí napríklad Photoshop Express Editor, Google Photos, Photopea, PIXLR. Všetky tieto programy sú zadarmo a na základné úpravy bohato stačia. Ich nevýhodou však je, že ich používanie si vyžaduje prístup na internet.

Existujú aj rôzne programy, ktoré si môžete nainštalovať do počítača. Najznámejšie sú Photoshop, Lightroom alebo Affinity Photo, ktoré sú však spoplatnené. Bezplatne si môžete stiahnuť a nainštalovať napríklad GIMP.

Niektoré z programov, ktoré sme vymenovali vyššie, majú aj mobilnú verziu. Šikovných appiek na úpravu fotografií je však v Google Play a App Store viacero. Ich stiahnutie je zväčša bezplatné, no niektoré ponúkajú nákupy v aplikácii (ak chcete využívať všetky ich funkcie). Vyskúšať môžete napríklad A Color Story, VSCO alebo Snapseed.